Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  BELYSNING / Ljuskronor & takarmaturer / Takfotogenlampa 5122373



*

nr 512 2373


Takfotogenlampa

majolika, 1800-tal, 6-armad, höjd: 80 (el indragen)


Utrop:

1.500 kr

Såld:

2.100 kr

Sista tid för bud online:

måndag 3 mars 2008
kl 16:00:00


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
28/2 23:21:40 1      1.500 kr
29/2 16:52:55 2      1.100 kr
29/2 17:28:43 2      1.300 kr
29/2 17:29:07 2      1.500 kr
29/2 17:29:30 2      1.600 kr
1/3 02:12:33 3      2.000 kr
3/3 15:50:26 2      Vinnande bud
3/3 15:51:19 2      justering av budtak


  • Läs mer...
Majolika
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: el indragen elektrifierad elektrisk fotogenlampa fotogenlampor ljuskronor majolika takfotogenlampa takfotogenlampor taklampa taklampor
  • 8092 Golv/läslampa
    Holtkoetter Leuchen, mässing, ledad arm, vridbar l..//
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    26 jan kl 18:15
  • 7222 Industrilampor
    3 st, Castaldi, Italien. Höjd: 30-45 cm
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    26 jan kl 19:44
  • 7189 Ljuskrona
    empirestil, prismor, 5-ljusarmar. Längd: 49cm. Dju..//
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    26 jan kl 20:06




Ladda ner broschyr